Times- czytnik serwisów informacyjnych

W macowej blogosferze Times odbił się szerokim echem zwłaszcza ze względu na oryginalny interfejs. Wyróżnia go przede wszystkim wyjście poza ramy typowego okienka i podział feedów na trzy kolumny z nagłówkami wiadomości. Ciekawy jest też sposób rozwinięcia tekstu wybranej wiadomości i towarzyszący mu efekt zawinięcia strony. W ten sposób streścić można większość zalet programu, który zainteresować powinien przede wszystkim tych użytkowników, których zmęczył schemat znany z większości czytników RSS.

Tak zaprojektowana strona główna ma swoje wady. Przeglądanie większej ilości informacji z różnych źródeł wiąże się z mozolnym scrolldownem- przy pięciu, sześciu źródłach szybko przestaje być jasne ich pochodzenie, łatwiej jest też coś przegapić.  Trzy źródła w pierwszym planie narzucają użytkownikowi ich hierarchizację, przy dłuższym użytkowaniu programu  łatwo jest zniechęcić się do posiadania kilkunastu, a co dopiero kilkudziesięciu źródeł.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przeglądając swoje źródła jest liczba nowych informacji. Times nie informuje użytkownika na ich temat. Niejasnym jest również sposób oznaczania nowych informacji- niektóre źródła aktualizują się otrzymując zielone oznaczenie, inne po prostu pojawiają się w miejsce starszych informacji.

W programie nie ma opcji oflagowania informacji, co jest dość przykrą niedogodnością dla osób lubiących wrócić do ulubionych wiadomości sprzed kilku miesięcy. Można natomiast posługiwać się opcją shelf- to miejsce, do którego spływają artykuły odstawione „na później”- nic nie stoi na przeszkodzie umieszczania w „półce” właśnie tych ważniejszych tekstów.

Konwencja, jaką przyjęli twórcy Times mimo wszystko zasługuje na uwagę właśnie ze względu na innowacyjne podejście i szkoda byłoby stracić z oczu ich poczynania. Myślę, że przyszłe wersje programu wniosą wiele nowego i jeszcze nie raz usłyszymy o tym programie. Ponadto, aplikacja jest płatna- również ten fakt wyróżnia program od konkurencji. Warto więc zadać sobie pytanie o to, komu owa aplikacja służyłaby najlepiej?

Moim zdaniem program znakomicie nadaje się do obsługi wszelkiej maści serwisów informacyjnych, gdzie news ma zwykle charakter ogólny, jest krótki i nadaje się do szybkiego przeglądu. Wówczas z pewnością przestanie drażnić „nagłówkowy” charakter ich wyświetlania. Użytkownik Times zyskuje więc narzędzie służące przede wszystkim wyławianiu interesujących informacji bez potrzeby przeglądania zawartości całego serwisu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s