NewsFire vs NetNewsWire

NetNewsWire to jeden z najczęściej sugerowanych czytników RSS na Maca. Używałem go niemal przez rok i przez ten czas program nie zaskoczył mnie, ani nie rozczarował. Aktualna wersja programu opublikowana była w lutym 2008 roku- z tego powodu autorom można byłoby pogratulować dorobienia się stabilnej jego wersji. Programowi przydałoby się jednak odświeżenie interfejsu, wprowadzenie nowych funkcji czy chociażby rozpatrzenie przydatności niektórych rozwiązań. Mnie owa statyczność zaczęła męczyć, poszukałem więc czegoś, co miałoby przede wszystkim odświeżyć wizualnie subskrybowane źródła. Idealnym rozwiązaniem okazał się NewsFire.

Obrazek 5

Co łączy oba programy? Oba pozwalają odtwarzać dołączone do źródeł pliki z YouTube czy popularnych Flashy (NNW domyślnie ukrywa te pliki, by to zmienić należy pogrzebać w ustawieniach (Browsing/ New Items/ Enable plugins). Oba umożliwiają też importowanie dołączonych plików mp3 bezpośrednio do iTunes lub zapisanie ich we wskazanym folderze. W obu możemy wskazać, z jaką częstotliwością dana subskrypcja ma być odświeżana. W NetNewsWire ta opcja ograniczona jest do…godzin- nie można więc ustawić zapisu tak, by jedno, szczególnie interesujące źródło (na przykład przy często prowadzonych w sieci relacjach na żywo) odświeżane było np. co kilka minut. W obu mamy też możliwość filtrowania wiadomości z pomocą inteligentnych folderów.

Obrazek 1

Istotą każdego zestawienia są jednak  przede wszystkim różnice- te przedstawić chciałbym wskazując na niepowtarzalne (względem siebie) cechy obu aplikacji.

W przypadku NetNewsWire będą to:

 • belka z ostatnio przeglądanymi źródłami ułatwiająca powrót do ostatnio przeglądanych subskrypcji
 • wersja dla iPod Touch i iPhone
 • współpraca z programem MarsEdit przy publikacji źródeł w sieci
 • zapisywanie źródeł w formacie HTML
 • Synchronizacja przez Newsgator (producent) i .Mac

Jeśli zaś chodzi o NewsFire:

 • dynamiczna lista zakładek
 • indywidualizacja czasu odświeżania źródła (ustawienie dowolnego czasu odświeżania)
 • określenie czasu przechowywania starszych źródeł
 • opcja widoku uwzględniająca tylko „świeże” źródła lub wszystkie (archiwalne i nowe)
 • możliwość przeglądania źródeł w Spotlight
 • współpraca z Twitterem

Jeśli chodzi o cechy NNW trzeba wspomnieć, że wspomniana na początku belka z miniaturkami otwartych subskrypcji jest mało przydatnym rozwiązaniem- zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać wzrokowo pozycję subskrypcji niż scrollować okienka. Aplikacja mobilna błyskawicznie synchronizuje się z programem, przez co kilka razy miałem kłopot ze znalezieniem wpisu siadając do komputera. O wiele ciekawiej przedstawiają się możliwości NewsFire. Indeksowanie źródeł w Spotlight zapewnia niemal 100% pewność, iż dany wpis zostanie odszukany. Korzyść z ustawienia, które źródło ma być archiwizowane, oraz wskazanie czasu tej archiwizacji (np. przez miesiąc, rok, itd.) również jest warta wspomnienia. Najbardziej jednak rzucającą się w oczy odmianą w przypadku NewsFire jest panel z listą subskrypcji zachowaniem imitujący listę kontaktów w iChat. Jak wiadomo, aktywni użytkownicy są na owej liście umieszczeni na górze, schodzą niżej, gdy przestają być aktywni. Podobnie tutaj- na górze zawsze znajdzie się katalog z subskrypcjami lub poszczególna subskrypcja z najnowszą lub największą ilością nowych wiadomości.

Wizualną stronę obu programów pozostawiam osądowi czytelników. Oto źródła programów: NetNewsWire i News Fire. Najmocniejszą stroną NewsFire są zarówno łatwość obsługi, wprowadzania zmian, wyszczególnienie w menu skrótów klawiszowych, jednak to rozplanowanie układu wiadomości jest strzałem w dziesiątkę. Tu teksty przegląda się naprawdę wygodnie, a tekst jak i wyróżnienia (zielone dla nowych, czerwone dla oflagowanych tekstów) są czytelne i miłe dla oka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s