Spaces i Expose w użyciu

O spędzonym nad zVistą tygodniu mogę jedynie powiedzieć, że minął. W tej chwili cieszy mnie sam fakt powrotu do normalności. Siedzę więc sobie i cieszę oko, skupiając się na rzeczach innych niż zapamiętywanie, gdzie co jest i skąd zdobyć sterownik. Powoli nadrabiam też zaległości-  przeglądając artykuły trafiłem na resume z opisem możliwości Expose i Spaces. Dwie informacje wydały mi się szczególnie ciekawe.

1. Expose- trzeci aktywny narożnik z Spaces.

Najbardziej przydatną funkcją Spaces jest możliwość przydzielenia programu do wybranych ekranów. Przełączanie między nimi to po prostu kliknięcie ikony danego programu w docku. Przejść do jednego z ekranów można również z pomocą ctrl i kursorów. W ten sposób nie da się jednak przenieść jakiegoś pliku, co najwyżej przeciągnąć okno z katalogiem obejmującym. Sprawę załatwia przypisanie Spaces do  jednego z aktywnych narożników. Chwytamy więc plik i ciągniemy go w róg ekranu z przypisaną funkcją- ukazują się wszystkie dostępne ekrany, przenosimy go na docelowy.

2.  Okna programów w Expose.

Trzy aktywne narożniki są już wykorzystane (wygaszacz ekranu, biurko i Spaces), pora na czwarty. Z listy dostępnych funkcji, jakie daje Expose wybrałem opcję „okna programów”. Jej wywołanie pozwala przeglądać otwarte okna według programu, w jakim zostały otwarte, reszta pozostaje w tle. Przechodzenie między nimi odbywa się za pomocą klawiszy shift + tab. Proste, przyjemne, przydaje się przy zapchanym przez kilkanaście okien ekranie.

Ciekawostka: przy okazji okazało się, że klawisz shift, który w efektowny sposób spowalniał rozwijanie się stosów działa w ten sposób również w Spaces- jakoś umknął mi ten szczegół.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s