iSubtitle- Napisy w filmach na iPhone i iPod Touch.

Trwałe umieszczenie ścieżki dialogowej w filmie zainteresowało mnie dopiero przy starciu z odtwarzaczem DVD, który, owszem, rozpoznawał napisy, nie radził sobie jednak z polskimi znakami. Przyglądając się aplikacji iSubtitle uległem pokusie umieszczania napisów również w filmach oglądanych na iPhonie, w iTunes, czy QuickTime.

Program wymaga od nas posiadania pliku z napisami w formacie .srt, by w takową się wyposażyć, skorzystałem z minimalistycznego SRT Tool, który w sekundę przystosował plik .txt  wymaganego formatu. Po otwarciu interesującego filmu w iSubtitle należy załadować napisy klikając na plus w oknie ustawień.

Po dołączeniu napisów pojawia się pole do popisu dla użytkownika- musi on wybrać odpowiednie kodowanie napisów. Program rozpoznał (błednie) język napisów jako angielski- zmieniam to, wybierając polski z listy języków.  Teraz pozostaje sprawa kodowania. Według dołączonego do programu tutorialu opcja „guess” sprawdza się przy odgadywaniu, jakiego kodowania wymagają napisy- z praktyki wynika co innego. Wybierając więc dowolną scenę w filmie sprawdzam, w jaki sposób wyświetlają się napisy, przy kodowaniu Windows Latin 2 wygląda to tak:

kodowanie Windows Latin 2

Wybieram więc polski z kodowaniem Unicode UTF-8 i to samo zdanie w ludzkiej formie wygląda następująco:

kodowanie UTF-8

(uwaga: przy zmianie kodowania wybrany język wyłącza się, należy ponownie odhaczyć go na liście).

Teraz, klikając na „Action”, wystarczy wybrać format, w jakim zapisany ma być film z dostosowanymi napisami.

Action

Cały proces trwa chwilkę- około minuty. By odtworzyć napisy w QuickTime, czasami trzeba wybrać język z listy w oknie widoku, w iPhonie i iTunes podstawowe menu zawierać będzie chmurkę z napisami:

Obrazek 10

Voila!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s