Z czym na pdfa?

W tym nieco przydługim tekście przedstawiam programy, z których wsparcia korzystam, lub które omijam, w trakcie pracy z plikami pdf. Choć może wydać się to zaskakujące, jestem zwolennikiem Preview, czy Podglądu, który najzwyczajniej spełnia większość moich potrzeb w tym względzie. Lubię jednak niekonwencjonalne rozwiązania i korzystanie z tego formatu przy innych okazjach.

Za inspirację do napisania tego tekstu dziękuję: mikołajm.

PDF w Evernote

To kapitalne rozwiązanie, przechwytujące w całości zawartość strony internetowej i w ciągu sekund tworzące plik pdf. Polecam to rozwiązanie każdemu, kto pragnąłby tworzyć bazy danych oparte na słowach kluczowych- Evernote posiada doskonały mechanizm odszukiwania pojęć w wielu tekstach. Możliwość tworzenia tagów opartych na tych pojęciach znacznie ułatwia pracę z dziesiątkami dokumentów. W moim przekonaniu tagowanie sprawdza się znacznie lepiej niż struktury podkatalogów.

Evernote

Warto pamiętać, iż Evernote oferuje dwa typy prowadzonych notatników- przystosowany do uploadu i ten wyłączony z owej funkcji. To drugie rozwiązanie przydaje się przy sporej kolekcji, która prędzej czy później zaczyna ważyć więcej, co przy wyznaczonym dla kont darmowych limicie (40 mb) może stanowić problem.

PDF w File Juicer

File Juicer powinien poznać każdy, kto przy własnym projekcie korzystał z treści zawartych w plikach pdf. Skopiowanie fragmentu tekstu (np. do wykorzystania jako cytat) w natywnym Podglądzie nie stanowi żadnego problemu, o ile układ tekstu jest jednokolumnowy. W innym razie efekt zaznaczenia jest następujący:

Podgląd i zaznaczenie - o trzy kolumny za dużo

Podgląd i zaznaczenie - o trzy kolumny za dużo

co, oczywiście, zmusza do usuwania zbędnych fragmentów. Problem ma zniknąć w Snow Leopard, zanim tak się stanie naprawdę warto wypróbować File juicer, który wyodrębni w pliku każdy jego element – od zdjęć po teksty – i posegreguje je w folderach. W efekcie otrzymujemy osobno plik .rtf i .doc z tekstami, osobno wszystkie zawarte w pdfie zdjęcia, czy wykorzystane w nim linki.

edit: drobna, acz jakże ważna poprawka- zaznaczenie pojedynczej kolumny można wykonać po przytrzymaniu klawisza alt!

PDF w Devonthink

Devonthink to potężna aplikacja służąca segregacji dokumentów, przydaje się również przy grupowaniu plików pdf. Powiązanie ze sobą kilku związanych tematycznie dokumentów, nie oznacza w tym przypadku zmian w folderach, w których się znajdują. Użytkownik może więc swobodnie tworzyć zbiory na podstawie cech wspólnych plików, segregować je według zawartości czy na podstawie własnych skojarzeń- wszystko po to by, zapewnić sobie błyskawiczny do dostęp interesujących zagadnień. Program pozwala przeglądać pliki pdf w osobnym oknie z wykorzystaniem m.in. opcji „ciągłe czytanie”, dopasowując rozmiar tekstu do rozmiarów okna (tak jak w Podglądzie).

DEVONthink - okno z otwartym pdf

DEVONthink - okno z otwartym pdf

Program sprawdza się w pracy na dużych plikach. Choć rzadko, korzystam z niego przeglądając kilka, czasem kilkanaście plików pdf jednocześnie. Ze względu na sposób organizacji danych, oferta skierowana jest do osób przyzwyczajonych do strukturalnego (opartego na katalogach) przeglądania dokumentów.

PDF w Yep!


Program już opisywałem. Aplikacja służy do grupowania naszych pdfów, zawarte w nim narzędzie podglądu nadaje się jednak właśnie do obejrzenia pliku, który ze względu na brak nazwy czy niewyraźną stronę tytułową trzeba otworzyć przed przydzieleniem do grupy. Rozwiązanie zainteresuje tych, którym możliwości systemowego Podglądu wystarczają, chcieliby jedynie wprowadzić do nich jakiś (również strukturalny) porządek.

PDF Shrink

PDF Shrink oferuje kilka rozwiązań kompresji do wykorzystania w zależności do miejsca przeznaczenia – dla iPhone, w mailu, dla wersji do druku i dla strony internetowej. By dostosować kompresję do potrzeb, należy kliknąć na jedną z opcji i wybrać zasady kompresji. Bywa, że po wybraniu kompresji do mój plik ważył dwukrotnie więcej- może nie warto było wybierać opcji z zachowaniem jakości pliku?

PDFClerck Pro

program umożliwia pełną edycję plików pdf. Pozwala również przygotować plik do eksportu (do formatu pdf) wraz z dołączonymi do niego fotografiami, nagłówkami, hiperłączami, itd.

PDFClerk Pro - edycja stron pdf

PDFClerk Pro - edycja stron pdf

PDFClerck Pro w prosty sposób można w nim łączyć ze sobą pliki- dodając do listy kolejne dokumenty i zmieniając ich układ. W pracy z dokumentami w Clercku istnieje możliwość skorzystania z pomocy inspektora. Przed importem plików z Pages należy zmienić ich format do .rtf lub .doc.

PDF w czytnikach

Zdaję sobie sprawę, iż ten format często wykorzystywany jest do czytania książek, zwłaszcza lektur i podręczników- sam wciąż trzymam na dysku setki takich dokumentów. Jeśli nie wynika to z konieczności staram omijać się to rozwiązanie- przynajmniej do czasu zmiany czcionki z Times New Roman i wstępnej edycji, cywilizującej nieco wygląd tych plików. Co zaś się tyczy samych czytników:

Tofu – program proponuje nieco inny, horyzontalny ogląd tekstu i sposobu jego rozmieszczenia. Dławi się przy większych plikach, i to na tyle skutecznie, że nie na nim widziałem dotąd żadnego z internetowych wersji gazet – w takiej sytuacji ciężko powiedzieć coś więcej 😉

Stanza – znowu horyzontalne rozmieszczenie tekstu i kompletna nuda- aplikacja usuwa fotografie z gazet. Przemielony przez Stanzę plik ma inne rozmieszczenie tekstu, czego negatywną stroną są błędy przy akapitach z dzieleniem wyrazów. Mówiąc inaczej, zdarza się znaleźć w linijce taki o to „podzi -ał” słów.

Calibre – bywa, że wśród macowych programów pojawiają się aplikacje oparte na wzorcach z windows- i niemal za każdym razem, mimo jako takiego dostosowania, programy te są dość toporne w obyciu. Infantylny wygląd okna z otwartym pdfem, niedopracowany graficznie efekt coverflow i brzydkie ikony plików karzą mi trzymać się od niego z daleka.

Skim – przegrał z Podlgądem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s