Notatki pod kontrolą: Shovebox

Programy do tworzenia notatek można podzielić na dwie grupy. Takie, których twórcy dostrzegli zapotrzebowanie na aplikację, która w jakiś sposób zdoła je zorganizować, i te drugie, których twórcy starali się stworzyć coś więcej niż rodzaj schowka z edycją tekstu.

Pierwsze rozwiązanie, jakkolwiek ciekawe efekty miałoby przynieść, jest w zasadzie powieleniem (choćby przez łączenie funkcji) tego, co można znaleźć w systemie czy to w postaci TextEdit, Nalepek, Notatek w Mail, czy komentarzy w Pages. W moim przypadku dochodzą do tego jeszcze dwa programy- Mental Case, opisywany tu program, organizujący zwroty i słówka z języków obcych, których pragnę się uczyć, i Evernote, o którym wspominam tu co jakiś czas.

Przy tak dużej liczbie możliwości, łatwiej stwierdzić, do czego każda z funkcji będzie mogła się przydać. Szybko okaże się jednak, że narzędzia do nauki, zapisywania refleksji na temat czytanych tekstów, czy do przechowywania zawartości stron internetowych, potrzebują uzupełnienia w postaci programu, który potraktuje to zjawisko bardziej ogólnie. Mówiąc inaczej, potrzebowałem programu, który pozwoli mi coś zapisać, bez zastanawiania się, gdzie mam to umieścić.

Trwało to długo, ale znalazłem w końcu idealne dla mnie rozwiązanie. ShoveBox, z którego trzydziestodniowej wersji testowej korzystam w tej chwili, mam duże szanse na zostanie na dysku.

Program wyróżnia się już na starcie- instaluje się w belce systemowej, jego działanie sprowadza się do przeniesienia zrobionego w dowolnym miejscu i momencie tekstu, linka do strony internetowej, czy pliku pdf. W praktyce możliwości programu wymagają posługiwania się osobnymi oknami.

Główne okno programu służy edycji zapisanych notatek. Pozwala przedzielić każdej z nich odpowiedni kolor, który ułatwi ich rozróżnianie.

ShoveBox- okno organizacyjne

Można tu również określić stopień ważności, przeglądać zawartość i eksportować notatki. Ta ostatnia funkcja wymaga dopowiedzenia: każda przechowywana notatka ma możliwość wyeksportowania do formatu .doc, rtf czy w postaci prostej notatki tekstowej. Jeśli chodzi o pliki PDF, te nie zmieniają formatu po eksporcie. Trzymane w ten sposób notatki nie wymagają żadnych dodatkowych folderów. Wszystkie posiadane do tej pory pliki z notatkami można usunąć z dysku zaraz po przeniesieniu do Shovbox.

Po wybraniu notatki i naciśnięciu spacji przechodzimy do okna edycji. Ciekawym rozwiązaniem są w tym przypadku komentarze do notatki, do każdej z nich można również ustalić skrót klawiszowy, który przywoła ją w dowolnym momencie.

ShoveBox - edycja z komentarzem

ShoveBox - edycja z komentarzem

Następne okno, do którego również warto ustalić skrót klawiszowy przeznaczone jest do szybkich notatek, gdy pod ręką nie ma nic innego.

ShoveBox - szybka notatka

ShoveBox - szybka notatka

Ostatnim wymagającym opisania oknem są preferencje Shovebox, w którym, poza synchronizacją z iPhonem czy iPodem Touch, użytkownik ma możliwość przydzielenia reguł. Obejmują one kolejno: oznaczenie wiadomości jako sygnalizowanej, otagowanie, przeniesienie do wskazanego folderu, otwarcie, zamknięcie, i eksport notatki, przydzielenie skryptu czy cofnięcie przypisanych reguł.

Shovbox jest jak widać doskonale wyposażonym programem. Jego obsługa sprowadza się do wykorzystania drag&drop, czy użycia skrótów klawiszowych, wywołujących okno edycji, organizacji lub tworzenia notatki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s