tips&tricks: Hazel i reguły

Do podstawowych funkcji Hazel należy zestaw kilku reguł, jakie możemy przypisać dowolnym katalogom. Ich drobna modyfikacja do własnych potrzeb spotkała się z moim uznaniem, zwłaszcza, że do tej pory rzadko kiedy korzystam z pomocy Automatora czy skryptów. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, z których korzystam niemal codziennie. Jeśli ktoś z Was zna skrypty lub ścieżki Automatora pozwalające wykonać działania na katalogach w podobny sposób – zachęcam do podzielenia się uwagami.

Przenieś i posegreguj PDF.

W tym przypadku plik zostaje przydzielony do katalogu gromadzącego PDF, a następnie posortowany według nazwy i przedzielony do podkatalogów. Oczywiście, pod wspomniany tu format można wstawić każdy inny, który spływa do folderu Pobrane w dużych ilościach, i który wymagałby posortowania – gdyby tylko chciało się to robić za każdym razem…

Jeśli macie do czynienia z dużą ilością handoutów- pomyślcie, w jaki sposób chcielibyście je posegregować. Później wystarczy już tylko otworzyć nową regułę dla Pobrane, utworzyć katalog docelowy, np „PDF” w dokumentach (lub innym miejscu, do którego pliki PDF mają być przenoszone) i skorzystać z poniższego wzoru:

Pobrane- przenieś PDF

Ściągane pliki często pochodzą z dobrze nam znanego źródła- osoby, strony internetowej czy instytucji, dlatego warto zadbać o utworzenie katalogów, w których będą one automatycznie umieszczane. Należy więc utworzyć kilka podkatalogów np ~Dokumenty\PDF\Moje Jabłuszko i przypisać katalogowi PDF poniższą regułę:

Przenieś PDF zaczynające się od MJ

Przenieś PDF zaczynające się od MJ

W moim przypadku zasada ta zupełnie wystarcza, nie zdarza się bowiem, by jakiś inny dokument PDF, który ściągam miał w nazwie MJ. Jeśli zmieniliście nazwy plików PDF na np. „Moje Jabłuszko”, wystarczy że utworzycie drugą zasadę obejmującą tę nazwę i przeniesiecie zaznaczone pliki do Pobrane- stamtąd powędrują one w mgnieniu oka do katalogu obejmującego.

Uporządkuj Biurko.

Kilku z Was zapewne zdążyło się zorientować, że nie przepadam za plikami na biurku. Tym, które się tam znajdą dałem jeden dzień na przenosiny.

Przenieś foldery

Przenieś foldery

W ten sam sposób można zadbać o to, by z biurka znikały dokumenty, obrazki itd.- nie wklejam tu kolejnego obrazka, zasada jest bowiem ta sama.

Modyfikacje przykładowych reguł.

Tak zwane „sample rules” można uruchomić w ustawieniach folderów w Hazel. Poza regułą filmów, według której pliki wideo zostają przeniesione do katalogu z filmami, warto zmodyfikować reguły odnoszące się do muzyki i obrazów. By to zrobić należy zmienić miejsce docelowe na iTunes/ iPhoto. Dodatkowo można wybrać playlistę lub album, do którego mają zostać przeniesione muzyka czy obrazki.

Przenoszenie muzyki bezpośrednio do playlisty

Przenoszenie muzyki bezpośrednio do playlisty


Niestety, Hazel nie jest w stanie przenieść żadnego z tych trzech typów: muzyki, plików wideo czy obrazków, jeśli te umieszczone są w katalogach. By tak się stało, wystarczy otworzyć jeden z nich, zaznaczyć jego zawartość i ponownie przenieść pliki do Pobrane- w oka mgnieniu znajdą się w miejscu docelowym.

Poza tym, Hazel oferuje segregowanie plików według rodzaju, daty otwarcia, modyfikacji katalogu. Można również określić, które z umieszczonych w katalogach (lub koszu) rzeczy mają zostać przeniesione do podkatalogów, które mają otrzymać etykietę, lub zostać usunięte. Możliwości jest naprawdę wiele.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s