iTunes bestsellers 2009- krótkie porównanie wyników aplikacji

Poniższy wybór nie jest na pewno reprezentacyjny, nie udało mi się dostać do wyników żadnego z krajów skandynawskich, przez co mój plan stworzenia tu listy europejskiej wziął w łeb. Oto wyniki najpopularniejszych aplikacji w…

UK

Bardzo różnorodny zestaw. Użytkownicy iPhonów i iPodów Touch na Wyspach czytają ebooki (wygrywa najnowsza książka Nicka Cava!), słuchają radia, korzystają z Schazam, Tweetie 2, sprawdzają wyniki krykieta. Ciekawostka: popularnością cieszy się również aplikacja testująca wiedzę teoretyczną z kursów prawa jazdy.

Niemcy (DE)

Tu popularnością cieszą się aplikacje związane z Bundesligą i portalami społecznościowymi. Przeważają aplikacje praktyczne, związane z bezpieczeństwem i nawigacje. Do ciekawostek zaliczyłbym pojawienie się na liście słownika poprawnej pisowni Dudena i wagi wodnej. Kompletne zaskoczenie to aż trzy aplikacje kulinarne. Znając talenty Niemców w tym względzie, wsparcie w kuchni jest faktycznie wysoce zalecane.

Włochy (ITA)

Wysokie miejsce aplikacji nawigacyjnych (TomTom i Navigon) nie przesłoni faktu, że Włosi wyjątkowo chętnie korzystają z programów biurowych- znaleźć można tu zarówno Bento, Quickoffice i Documents to go. W całym zestawie jest też tylko jedna gra: Pocket God. W pełni utożsamiam się z włoskim wyborem- moje potrzeby pokrywają się tu niemal w pełni.

Francja (FR)

Tu popularnością cieszą się aplikacje, nazwijmy to, związane z kulturą i multimediami: dwa radia internetowe, muzeum Luwru, czy Home GoodPlanet.  Najciekawsza aplikacja w tym wyborze to Storyboard Compositour pozwalająca przyjrzeć się pracy nad scenariuszami Hitchcocka. Ciekawostka: popularnym okazała się tu również elektroniczna wersja magazynu Elle.

Holandia (NL)

Holendrzy, poza nawigacjami, których obecność nie dziwi w żadnym zestawie, lubią programy biurowe (Bento i Documents) przewodniki po restauracjach i informacje o pogodzie. Najchętniej grają w Wolfenstein i Pocket God. Ciekawostka: w zestawie znalazła się też aplikacja farmaceutyczna: FarmaciaPlus to ogromny zestaw danych o lekach (nie wiem czemu, ale szukając jej w iPhonie znalazłem opis po włosku, cenę zaś w funtach- 24,49!)

Rosja (RUS)

Tu zdecydowanie przeważają nawigacje GPS, zestaw jest wyjątkowo jednolity i… nudny.

Polska (PL)

Przeważają aplikacje praktyczne- pobieramy stosunkowo mało gier (najpopularniejsza według tych wyników to Pocket God). Najpopularniejsze są w tym przypadku programy nawigacyjne i „fotograficzne”.

USA

Bardzo urozmaicony wybór stanowiący przekrój ulubionych aplikacji z Anglii i Francji- podobnie popularnością cieszą się tu Storyboard Compositour, ReelDirector, zbiory Luwru, Golf GPS. Kilka ciekawych aplikacji multimedialnych: Vintage Video Maker, Mover+.

Jak mówiłem, przygotowany zestaw nie jest reprezentacyjny, ciężko jednak oprzeć sięuogólnienia. I tak, w żadnym z rankingów najpopularniejszych aplikacji nie znalazły się programy związane ze zdrowiem. Serwisy informacyjne najpopularniejsze są w Wlk. Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Z nawigacji najchętniej korzystają Słowianie, co widać dobrze na wynikach Polski, Rosji, Chorwacji czy Czech. Najpopularniejszym komunikatorem jest Tweetie 2. Dziwi nieco brak aplikacji dla Facebook, aplikacji od Google czy Apple.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s